eliskapivrncova.cz
  • Domů
  • Kojení
  • O výživě
  • Ze života
  • O mně
  • Kontakt
Vyberte stránku

Naše cestování v Maroku ve Videu

od pivrncova.eliska | Čvc 8, 2018 | Maroko, Video | Žádné komentáře

Vložit komentář Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Eliška Pivrncová

Jmenuji se Eliška Pivrncová

Jsem vystudovaný výživový specialista s bohatými zkušenostmi ze zahraničí. Díky studiu ve Švédsku a Anglii od začátku své praxe kladu důraz nejen na vědecky podložená fakta, ale i na individuální přístup. Jídlo a vaření mi přináší radost nikoli starost a to samé bych z celého srdce přála svým 3 dětem. Právě mateřství zásadně ovlivnilo mé dosavadní zájmy ve výživě, a proto jsem se pustila do osvěty, publikování a přednáškové činnosti v oblasti výživy dětí a utváření zdravých stravovacích návyků od prvních měsíců života.

Oblíbené články

  • Zavádění příkrmů: Kdy začít?
  • BLW baby led weaning Baby-led weaning (BLW) a jak to vidí věda
  • Jaká je nejlepší batolecí mléčná výživa?
  • První příkrmy Zavádění příkrmů: Co zavádět a v jakém pořadí?
👩‍👧‍👦😡Batolecí negativismus a ces 👩‍👧‍👦😡Batolecí negativismus a cesta zpátky k pestré stravě 🥦🥕
Když se rodiče trápí, že jejich děti nechtějí nic jíst a batolecí negativismus se rozjíždí v plné síle, jsou to spíš malé kroky v jídelníčku, které nám pomohou k návratu do normálu. Nezkoušejme přeskakovat od špenátových palačinek, k dýňovým nokům a kapustovým placičkám. Problémem u batolecího negativismu jsou velké změny. Vsaďte na osvědčené pokrmy, ke kterým se budete vracet s drobnými změnami. Tou dobrou změnou je například jen záměna tvaru těstoviny. Zní to jako prkotina, ale pro děti je už i tohle velké narušení stereotypu, které si žádá velké překonání. Velmi zásadní roli tu hraje nejen tvar, ale i tloušťka těstoviny a barva. Děti dobře tolerují těstovinové vločky, písmenka, vrtulky nebo kolínka. Penne, mašličky a tagliatelle či makarony se už musí více pokousat. Například u klasické boloňské omáčky to může být skvělý trénink 🍝 Jednou je se špagetami, podruhé s tagliatelle a příště zase s vrtulkami. Když se dítě přizpůsobí takové změně, je pak na čase trochu poštelovat omáčku. Jednou v ní nechat větší kusy rajčat, jindy třeba přidat 2 kousky cukety nebo nechat větší mrkev. I tyto drobné obměny můžou přinést větší pestrost do stravy dětí. Chce to čas, trpělivost a nikdy to nepřestat zkoušet.
Heleďte, já tu zas budu patřit mezi ty skeptiky Heleďte, já tu zas budu patřit mezi ty skeptiky, co místo mazání medu kolem pusy, že rok 2021 bude určitě skvělý oproti 2020, vám spíš napíšu, že rok 2021 bude ještě slušná jízda. O třetí vlně tu není pochyb, neschopnost vlády se bude odrážet v organizaci očkování, což už teď vidím jako obrovský průser. No a třešničkou na dortu bude dezinformační válka, která nabere na neskutečné síle. Věřím ale, že společně to zvládneme. Že to nevzdáme a nepolevíme, že na podzim dojde v politice k zúčtování a že ten konec roku 2021 bude opravdu obrat k lepšímu. Tohle prostě zvládneme!
Teď nezdobím podle pinterestu, teď to jedu podl Teď nezdobím podle pinterestu, teď to jedu podle @neplechanaplechu. 
Knížka je nádherná, naprosto se trefila do mého vkusu. Ten design, fotky, grafika, to je prostě paráda co se jen tak nevidí.  Tyhle ty tvořivé snídaně a svačinky mám na pinterestu hodně najeté, sama je totiž doma dětem dělám. Překvapilo mě ale množství  nové inspirace. Těch ztvárnění je tu opravdu spousty. Rozhodně mě nepřekvapila dokonalost prezentace. Ta je do poslední borůvky dokonalá. Vůbec, za celou knížkou vidím spousty dobře odvedené práce.  Co ale může někoho zarazit, je informace na začátku, že se Markéta snaží udržet přípravu snídaní pod 30 minut. Což asi naprosto odpovídá tomu dokonalému designu, ale nevím, zda to dokáže odpovídat i časovým možnostem některých rodičů (no, alespoň o víkendu by to šlo). 
Mezi recepty najdeme klasiku (i s netradičním složením) od kaší, vaflí, lívanců, pomazánek, pečiva a domácího pribináka s termixem + mnohem víc. Co je ale mnohem důležitější je ten obsah. Vyhovují informace kritickému oku nutričního terapeuta? Knížka vznikla pod dohledem nutriční terapeutky, mé bývalé spolužačky z bakaláře na MU. Je to taková jistota, že tu nenajdete naprosté bláboly. Co si ale nedovolím odpustit zmínit a s Markétou jsem o tom i mluvila, jsou doporučení s oddálením některých složek stravy - a to třeba vynechávání bílků u dětí do 9. měsíce. Já proti tomu kategorizování trochu bojuju (a základě nových poznatků a doporučení), ale naprosto chápu poptávku rodičů po návodu, jak, co a kdy mít v jídelníčku. Knížku doporučuji určitě rodičům, kteří hledají zajímavé ztvárnění snídaní a svačinek. Také knížku vidím jako naprosto skvělého pomocníka u vybíravých jedinců, kde by špetka kreativity mohla pomoci (dopručuji všemi deseti si knížku prohlížet s dětmi a vybírat recept, který společně připravíte). Také mi to přijde jako skvělá knížka pro maminky, které nemají moc kuchařek pro děti a vyzkoušených receptů v domácím repertoáru. Zároveň si ale myslím, že to třeba nemusí být to pravé pro ty rodiče, které nebaví příprava a pro ty, kteří mají zmáknuto už spousty receptů a v kuchyni hodně experimentují. Ale v tomhle bych se ráda mýlila a řekla, že každý si tu najde něco. Takže ano,
Obcas mi to pripada, ze uz mame skoro hotovo. A pa Obcas mi to pripada, ze uz mame skoro hotovo. A pak se podivam na plan a hle, prace tu je az do kvetna habadej 🤔 takze zateplit, oblozit, prihodit podhledy, podlahy, malbu... a pak nekdy dojde i na tu stehovacku 😜
Kristynka se neboji vyjadrit svuj nazor a svuj sty Kristynka se neboji vyjadrit svuj nazor a svuj styl (kdyz je po ruce sukne, uz ji ma na sobe) 😆😆❤
Spousta rodičů si totiž neuvědomuje, že před Spousta rodičů si totiž neuvědomuje, že především kolem 1. roku zaměňují zdravou stravu za dietní. Z počátku se dětem zavádí příkrmy, která testují trávicí trakt a trénují chuťové preference. S přibývajícími měsíci ale musí strava zastávat své hlavní funkce - dodávat dětem dostatek energie a všechny potřebné živiny. Ano, tohle si rodiče uvědomují, ale při zhodnocení jídelníčku docházíme k poznání, že se to neodráží na talíři.  Kamenem úrazu je někdy zamrznutí na bodě zavádění příkrmu. V realitě to pak znamená spousta dušené zeleniny a pokrmy připravované doslova na vodě. Pokrmy jsou chudé na tuky a bílkoviny, o celkové energii ani nemluvě.
Když se řekne léto 2020, tak se mi vybaví tahl Když se řekne léto 2020, tak se mi vybaví tahle fotka. Prostě pohoda na zahradě, spousta zeleniny, ovoce a radosti ze zahrádky. Upatlané dětské tváře od jahod, rybízu, hlíny a písku. Krmení kozy přes plot,  pozorovaní pavouků a spousty oškubaných kytek, které děti prostě nutně potřebovaly do jejich polívky na pískovišti😆 prostě paráda. Teď jen vyřešit otazku na zimu - jak se tahají 3 boby nebo tři děti na saních, aby to neskončilo hlavou ve sněhu nebo brekem? 😃
Matymu dělám z toustů hlavně pavouka nebo si j Matymu dělám z toustů hlavně pavouka nebo si je tvoří sám. Dneska jsem si řekla, že to chce změnu a udělám pirani. Reakce byla nádherná. Já nechci žádnou rybu, mami! já chci nefilu nebo skákavku maratus! Tak jsem piraňu předělala na pavouka a myslím, že tady jsem s kreativitou skončila :D (víc nohou jsem dneska nezvládla, tak je to  taková skákavka šestinohá :D)
Follow on Instagram
  • Facebook
  • Twitter
  • Google

© 2021 eliskapivrncova.cz – O výživě dětí a kojení

Nenech si ujít novinky a sleduj mě i na sociálních sitích