Kdo je Eliška?

A jak to všechno začalo?

O Studiu, cestování a rodině

Jmenuji se Eliška Pivrncová…

Jsem vystudovaný výživový specialista s bohatými zkušenostmi ze zahraničí. Díky studiu ve Švédsku a Anglii od začátku své praxe kladu důraz nejen na vědecky podložená fakta, ale i na individuální přístup. Jídlo a vaření mi přináší radost nikoli starost a to samé bych z celého srdce přála svým 3 dětem. Právě mateřství zásadně ovlivnilo mé dosavadní zájmy ve výživě, a proto jsem se pustila do osvěty, publikování a přednáškové činnosti v oblasti výživy dětí a utváření zdravých stravovacích návyků od prvních měsíců života.

 

 

Bakalářské studium Nutričního Terapeuta (2012)

Pro bakaláře Nutričního terapeuta jsem se rozhodla velice spontánně. Vždycky mě bavila biologie, ale až do posledního ročníku gymnázia jsem nevěděla, co s ní. Teď se tomu musím smát, ale ve studiu výživy mě podpořila myšlenka, že obézních přibývá, že to bude do budoucna finančně lukrativní! 😀  Po prvních měsících studia jsem zjistila, že co se peněz týče, tak to zas takové terno není. Ani to mě ale neodradilo, ba naopak.

Lidské tělo, jeho fyziologie, biochemie či patofyziologie, pochody a procesy, které naše strava ovlivňuje ať už přímo či nepřímo, to vše mě fascinovalo a fascinuje dodnes. Z přístupu ke studentům a formy studia obecně jsem byla ale v rozpacích.

V druhém ročníku studia jsem si začala pohrávat s myšlenkou studia v zahraničí. V angličtině jsem byla začátečník, bála jsem se každé chyby, což mě v mluvení úplně paralyzovalo. Chtělo to prostě vyrazit do ciziny  a jít svému snu naproti.

Kanada

Kanada byla moje první velká cesta a zároveň láska na první pohled. Ve Vancouveru jsem nastoupila na jazykovou školu a po šichtách v kuchyni jsem se pilně připravovala na jazykové akademické testy (IELTS). Pobyt tady naprosto splnil svůj účel, zkoušky jsem složila. Po naprosto úžasném roce v Kanadě jsme s cestováním ale pokračovali dál k protinožcům.

Nový Zéland

Spoustu času jsme trávili venku, bydleli jsme v dodávce a pracovali na sadech a vinicích. Od výživy jsem tedy daleko neutekla, tato zkušenost mi dala skvělý náhled na fungování konvenčního a ekologického bio zemědělství.  V březnu 2014 se mi ale splnil sen a bylo na čase se opět stěhovat. byla jsem přijata ke studiu na Stockholm University ve Švédsku.

Studium ve Švédsku a stáž v Anglii

Studium ve Švédsku mě utvrdilo v tom, že skandinávské země nejsou jen inspirací v oblasti výživy, ale i školství. První rok ve Stockholmu byl plný nadšení. Nadchl mě naprosto vřelý přístup ke studentům, nadšená jsem byla i z blokového systému vzdělávání. Až na tu depresivní zimu, jsem si to tu nemohla vynachválit (více v článku o mých očekávání). Mít třídu složenou z různých národností bylo tak osvěžující. Každý jsme měli jiné znalosti, každý jsme pocházeli z jiné země a jiné kultury, ale i tak mezi námi panovala naprostá tolerance a respekt k druhému. A to nejen mezi námi studenty, ale i přednášejícími.

 

Nevím, zda to bylo štěstí nebo moje cílevědomost, ale druhý rok studia jsem strávila na stáži v Anglii. Bylo mi velkou ctí začlenit se do týmu Prof. Arjana Narbada a věnovat se výzkumu vlivu výživy na střevní mikrobiotu. Práce v laboratoři mě ohromně bavila. Pestrá činnost a vzdělávání na vědeckém pracovišti Quadram Institute mi dala spoustu  znalostí propojující výživu a mikrobiologii a zároveň mě to i utvrdilo, že v budoucnu bych část své kariéry chtěla věnovat právě výzkumu.

V srpnu 2016 se nám narodil malý ďáblik Matyášek, který otočil můj život ne o 360 stupňů, ale rovnou tak o 1000. Dlouho jsem tu kula pikle, jak půjde Matěj na mateřskou a já si dodělám doktorát, ale tohle jaro jsem musela dojít ke svému nejtěžšímu rozhodnutí – zůstala jsem v Čechách a tu nejlepší nabídku na světě jsem odmítla (více opět v samostatném článku). Možná to tak osud chtěl, protože díky tomuto rozhodnutí se nám narodila dvojčátka Kristýnka a Lukášek.  

Když objevíte nový svět výživy

Na mateřské se naprosto logicky stočil můj zájem k dětské výživě. Nejdřív člověk řeší kojení, pak prdíky, první příkrmy, první vyrážku, vybíravost nebo i vztekání se u jídla. Pak za vámi přijde kamarádka, jak je to vlastně s imunologickým okénkem, s alergiemi nebo ekzémem a vy se stále učíte novým a novým věcem. Ano, škola mě naučila hodně, ale abych pravdu řekla, některé poučky vymýšleli odborníci bez dětí, jinak si to nedokážu vysvětlit! 😀

 

Chcete vědět víc?