Druhý díl seriálu o sezónních prací na Zélandu je tu. Tentokrát to bude mnohem pozitivnější, protože pokaždé, když si vzpomenu na tuto zkušenost, vybaví se mi skvělá atmosféra, fajn lidi a ještě lepší přístup k pracovníkům. Byl to taky čas, kdy jsem se nejvíc opálila. Na rozdíl od třešní nejste ukryti pod korunou stromu. Mezi řádky to dokáže pěkně pálit a tak jsem moje tělo zásobila vitaminem D v dávkách, o kterých nemělo ani potuchy (jako bych tušila, že se mám připravit na krušnou zimu ve Švédsku).  Dneska se tedy podíváme na jednu Zélandskou vinici. Malou, ale zato biodynamickou.

untitled_140228_108

Měla bych asi začít vysvětlením pojmu biodynamická, není to rozhodně něco, co bychom slýchali každý den. Na rozdíl od klasického bia je biodynamika ještě více striktnější a ve vztahu k půdě a révě „přírodnější“. Jak to vypadá v praxi? Jako hnojivo se používá klasický kompost (zkompostovaný hnůj). K tomu potřebujete pár kraviček, které vás budou zásobovat pořádnou dávkou lejn. Aby mělo lejno  měla půda správné složení, krávy jsou živeny jen trávou nebo v případě této vinice listy z topolů, žádná krmiva. Když pak kravička skoná, všechno se využije. Pokud si dobře pamatuji, rohy a žaludky se pak použijí na speciální kultivaci půdy.

untitled_140220_017

V létě se o plevel starají zaměstnanci, a to buď motyčkami nebo traktorem. V zimě se už tato práce nechává na ovcích. Ty se prohánějí mezi řádky a sežvejknou vše, co je potřeba. A nakonec se nesmí zapomenout na to nejdůležitější. Včelky Máji! Bez opylování by žádné dobré víno nevzniklo a tak není divu, že se hned vedle ohrad s kravami a ovcemi nacházelo hned několik úlů. Takhle vinice byla spíš jako jeden velká komplex, kde vše žije v krásné symbióze, a o tom ta biodinamika je.

untitled_140228_032

Všimněte si ovcí a jejich freestylového oholení. Je to prý speciální druh, který se nemusí stříhat, vlna jim odpadává sama.

untitled_140228_081untitled_140228_072

Když jsme se na tuto vinici přihlásili, neměla jsem ani páru, jaké štěstí máme. Už první den nám bylo jasné, že tohle bude naprosto jiná zkušenost než s třešněmi. Vedoucí se o nás zajímala, ptala se na naše cestování, na náš život. Snad ani nemusím zmiňovat, že nás nazývala jménem a ne číslem. Ráno jsme většinou dostali do rukou motyčky a šli okopávat řádky. Dopoledne a odpoledne se práce střídala podle vzrůstu révy. Někdy jsme zastřihovali, jindy proplétali. Když se objevily první hrozny, odstřihovaly se postranní nechtěné hrozny. A jak se blížil sběr, odstřihovaly se i celé hrozny, aby na jedné révě zůstal jen takový počet, který je schopna uživit. Prostě se procházíte mezi řádky a pěkně se pomazlíte s každým výhonkem 🙂  Každý pracovník má vždy přidělen jeden řádek a tak se můžete libovolně bavit nebo třeba poslouchat hudbu či audioknihy. Důležité je pracovat jakžtakž rychle a dělat svoji práci dobře. Co při tom děláte už bylo jedno a to bylo úžasný. Poznali jsme spoustu skvělých lidí různých profesí a národností. Motyčku do ruky dostali i „experti“ z Itálie, Německa či USA, kteří měli hlavně pomáhat s procesy po sklizni. Ale víte co, ten vztah k vínu si musíte vypěstovat nejen u sudů, ale i na vinici, takže expert neexpert, prostě kopal s námi.

untitled_140214_032

Krotitel škůdců, ale nebojte, nic toxického. Je to jen postřik z pryskyřic a namletých skořápek.

untitled_140124_022

untitled_140210_032untitled_140210_036

I tady v Anglii vidím, jak skvělé dokáží být pátky, kdy se všichni zaměstnanci sejdeme u dortíků zadarmo a u jednoho stolu si můžeme popovídat s kolegy, kteří by za boha nevytáhli paty z laborky (ten dortík zadarmo je ale ven vyláká) . I na vinici nás obdarovávali něčím zadarmo a to pěkně utužovalo kolektiv. Skoro každý pátek jsme dostávali na závěr dne pár balení piv a brambůrků. Nikomu se z vinice nechtělo odjíždět, i když byl pátek a tak jsme všichni zůstali na další půl hodinku/hodinku ještě společně a povídali si. Bylo na stromech hodně meruněk? Na pauzu nám manažer přinesl celý košík, ať si vezmeme něco k svačině nebo na cestu. Jindy to byly cukety, špenát, broskve. Od své vedoucí jsem dostala i vajíčka, že jich má hodně. Jeden den se teploty pohybovaly tak nízko, že nám vedoucí přivezla pro každého polévku na zahřátí. Když tedy vidíte, že jim na vás záleží, že jim nejste lhostejní, rozhodně svoji práci neflákáte.

untitled_140220_020

Samozřejmě že okopávání řádků není nejjednodušší prací, ale celkově musím říct, že to byla prostě pohodička. Na práci a čas strávený na této vinici budu vždy s úsměvem na tváři ráda vzpomínat. Práci na vinici tedy doporučuji všemi deseti!

Vaše Ell