Na podzim jsem nadšeně vstoupila do projektu Fripito a věřte mi, bylo sakra těžké držet jazyk za zuby a neprozradit ani muk. V pondělí však průvodce spatřil světlo světa a já se s vámi konečně mohu podělit o tuhle radost. S Matějem strašně rádi sdílíme naše zážitky z cest a předáváme informace a tipy dál. Inspirovat ostatní je určitě jedním z mých snů a na podzim se naskytla příležitost, jak inspirovat svými fotografiemi a zároveň přidat i pár cestovatelských tipů. Jak tedy vznikla tato myšlenka, tento průvodce a co od něj očekávat?

044taranaki

Říká se, že člověk má největší radost z plánování dovolené než z dovolené samotné. Jak se těšíte na všechny ty destinace, sníte o exotice, dobrodružství a odpočinku. No, já mám radost z obojího, protože když si to všechno pořádně naplánujete, většinou spousta věcí klapne, jak má (schválně nepíšu, že všechno, to je někdy nadlidský úkol). Když si vzpomenu, jak jsme plánovali cestování po Kanadě a po Zélandu, někdo by asi řekl, že máme hodně zvláštní systém, ke kterému nás ale dokopal stav dnešních průvodců. Pro mě jsou největší inspiraci fotografie. Fotografie mě přesvědčí, že dané místo patří na Must See list, během sekundy. S textem je to horší, ten se většinou dost často opakuje a popisuje každé místo jako krásné a unikátní a zahrnuje spousty historických, pro mě nudných, informací. Je to prostě nuda číst (a to musím napsat, že u Lonely Planet je polovina informací jen plná adres hotelů a restaurací.. nudáááá). A i když všichni víme, že fotografie dokáže říct mnohem víc než popisek pod ní, když otevřete průvodce, fotografií najdete poskrovnu. Při našem plánování postupujeme tak, že vyhledáváme fotky z dané lokality. Ta, které nás zaujme, se dostane do druhého kola, kde se snažíme nasbírat co nejvíc informací o tom, jak se tam dostat a kdy, abychom viděli/nafotili něco podobného. Pak už se vše dosadí do plánu a doladí detaily (jako třeba přespání). Před rokem se ale spustila mobilní aplikace, která slouží jako průvodce pro fotografy a tento koncept splňuje všechny moje představy o průvodci, který pokrývá naše první dva kroky v plánování. Fotografie v aplikaci vás inspirují a pokud se chcete o dané lokalitě dozvědět víc (souřadnice,tip na focení a kdy dorazit), stačí rozkliknout popisek.

100fjordland

V létě se naskytla příležitost mému bratrovi Vaškovi připravit průvodce po Českém ráji. No a netrvalo dlouho a Matěj přišel s myšlenkou vytvořit průvodce pro Nový Zéland, k čemuž jsem přistupovala trochu skepticky. Neříkám, že v některých oblastech nemám sebevědomí dostatečně vysoko, ale jsou situace, kdy se často podceňuji. Tomu tak bylo i u fotek. Věděla jsem, že nám chybí některé lokality (pro nás nebyly tak atraktivní, a tak se do našeho plánu nedostaly), že se nám nepodařilo pořídit pár typů fotografií (třeba noční oblohu s mléčnou dráhou) a že s některými profíky se prostě nemůžu srovnávat. Na druhou stranu můžeme pro ostatní, kteří se na svých cestách inspirují fotografiemi, vytvořit něco, co nám chybělo. Předat informace a zároveň vzbudit touhu po cestování (teda aspoň v to doufáme, že to trochu nabudí). A tak jsme s Vaškem spojili síly, fotografie a zkušenosti z cestování po Zélandu a vznikl nový průvodce.

Podle mého názoru nemusíte vlastnit zrcadlovku, abyste si průvodce užili. V úvodu se dočtete základní informace o ostrovech, klasicky o počasí, gastronomii,dopravě, ubytování a fotografických nezbytnostech. Každý region je uveden krátkým textem, plus ke každé fotce je nejen tip k focení, ale i nějaký cestovatelský postřeh a doporučení. Nechybí ani souřadnice, kde byla fotografie pořízena.  Cena je víc než atraktivní a pokud ještě k tomu chytnete slevu 50% (která teď běží do konce února), je to prostě za hubičku.

Pokud máte zkušenosti s Fripitem a nebo jste už měli tu čest si našeho průvodce otestovat, budu ráda za jakoukoliv zpětnou vazbu!

Cestování zdar!

Vaše Ell