Miluju mrakodrapy. Ty jejich odstíny modré a šedé, odrazy v skleněných tabulích oken,  jejich linie tvořící siluetu města. Bez váhání bych vyrazila do městské džungle Honkongu nebo New Yorku, ale všechno postupně. Zatím jsem se musela spokojit s hrstkou mrakodrapů v Londýně, tak se pojďme podívat na pár z nich.

London

The Shard

Začneme pěkně od té nejvyšší budovy Londýna The Shard (Střep). Pro mě to byl výborný orientační bod, protože ať už jsme byli kdekoliv, vždycky někde prokukovala jeho špička. Se svými 310 metry je nejvyšší budovou v Evropské unii, v Evropě ho z prvního místa sesadil ruský Mercury City Tower. Nejen svoji výškou, ale spíš svojí polohou může být nejednomu Londýňanovi trnem v oku. Na rozdíl od jiných známých mrakodrapů ze severního břehu, The Shard najdete na břehu jižním a tím, že není obklopen dalšími výškovými budovami, je vskutku magnetem/trnem pro oči. Celkem je tvořen 87 patry. Do těch nejvyšších (68.-72. patro) se můžete dostat za 26 £ a užít si nevídaný pohled na Londýn.

My jsem si chtěli užít toho nevídaného pohledu zadarmo a proto jsme vyrazili na 20 Fenchurch Street.

London

20 Fenchurch

Mrakodrap otevřený nedávno, v květnu 2014, je známý jako Walkie Talkie (Vysílačka). Parabolický tvar a odraz slunečních paprsků vyvolaly pěkný rozruch a tak bych řekla, že Vysílačku zná prostě každý. Ale pro jistotu jedno rychlé zopakování. Jeden manažer si takhle jednou nechal svého Jaguara pod touto budovou a když se po hodině vrátil, našel tam svého drobečka v odéru spáleného plastu. Postranní zrcátko, povrch karoserie i odznak se odraženým paprskům nedokázali ubránit tavit a pomalu, ale jistě se začali bortit a tavit. Ukázalo se, že tahle budova dokáže roztavit/vznítit ledacos. Jaguar nebyl ojedinělým případem a po medializování se našlo víc majitelů „roztavených“ aut. Co mě ale nejvíc rozesmálo je, že architekt Vysílačky postavil podobné monstrum ve Vegas. Tam ovšem nevytunil pár aut, avšak postaral se o nový sestřih hostů u hotelového bazénku. Normálně jim ten odraz paprsků zapálil vlasy.

London

Nyní můžete hlavní stěnu najít zahalenou pod filtry. Vysílačka tak má po ptákách.

Kdyby z vrchního patra nebyl tak krásný výhled (a to zadarmo), řekla bych, že tahle budova byla pro mě tím trnem v oku. No, Sky Garden to tak nějak zachránil a tak můžu jenom říct, že budova je to nehezká, ale výhled nádherný.

Sky Garden je nejvýše položená zahrada v Londýně, kde si můžete dát kávičku a užít si pohled z výšky do všech stran.  Pokud se sem chystáte, nezapomeňte na rezervaci předem, bez ni se nahoru nedostanete. A nebuďte překvapeni, pokud si na výtah budete muset vystát nemalou frontu. Tohle místo nabírá na popularitě a tak nevím, zda jsme měli prostě smůlu nebo jim to organizačně zrovna v ten den haprovalo, ale museli jsme si vystát půl hodinky ve frontě, než jsme se dostali dovnitř.

London Sky Garden London

Gherkin (30 St Mary Axe)

No a nakonec tu máme ještě známou Okurku. Ta je prostě moje nejoblíbenější. Nic nezapálí, má krásný netradiční tvar a moc se mi líbí řešení střechy a její soustředné kruhy.  Tady už žádná historka nepřebije zapálené vlasy ve Vegas, tak už jen přikládám fotky.

Vaše Ell

London     LondonLondon  London