Studium ukončeno a já si troufám tvrdit, že další návštěva Stockholmu bude v nejbližší době až za rok, né-li ještě dýl. Možná právě proto jsem se městem procházela a nasávala atmosféru jako by to bylo naposled. Pokud se do Stockholmu v blízké době chystáte nebo naopak plánujete další destinaci k návštěvě, chtěla bych vás tímto článkem nalákat právě sem.  Sama nemám ráda tipy a rady alá top deset míst a nejkrásnější místa od autorů, kteří se v daném městě ocitli poprvé a vlastně to jsou i jediná místa, která navštívili. Stockholm nemám ani zdaleka prozkoumám tak jak bych chtěla, ale fakt, že pokaždé mířím do těch samých míst, značí, že mě nějakým způsobem uhranuly a opravdu stojí za to se sem vydat. Při mé příští návštěvě místo abych se vydala do míst, kde jsem ještě nebyla, zavelí konzerva Eliška a já se opět ocitnu v zahradách Djurgarenu a na nábřeží  a uličkách Gamlastanu jako minule. Mám odtud už asi tucet fotek, ale když ono je tu tak krásně. Mrkněte tedy na moje nejoblíbenější místa se mnou.

Gamlastan

Začneme hned tím nejprofláklejším ostrůvkem Gamlastan, takže moc originální rozhodně nebudu. Sem míří každý turista a právě tady najdete obchody se suvenýry na každém kroku. Gamlastan by se dalo překládat jako Staré město. Najdete zde v těsné blízkosti ty největší taháky jako jsou Royal Palace, Stockholm Cathedral, ikonické náměstí Stortorget anebo Nobel Museum. Sama jsem navštívila právě muzeum Alfreda Nobela a vřele ho doporučuji. Tady se dozvíte něco více o Alfredovi, udílení cen, ale i o dalších laureátech Nobelovy ceny. Na celkem malém prostoru je toho hooodně ke čtení. Já jsem tedy hlavně pokukovala po osobnostech z oboru lékařství a přeskakovala fyziku, které rozumím jak koza houslím. Fascinující jsou příběhy držitelů ceny za mír a tak se může stát, že zde strávíte klidně celé dopoledne.

Já mám nejradši Gamlastan pěkně obejít dokola bočními uličkami. Pokud se chcete procházet úplně sami a vyhnout se hlavním tepnám, boční uličky jsou velmi často prázdné a krásně klidné. Vzhledem nejsou o nic ošizeny,  pouze o ten ruch a hluk. Já vždy mířím k nábřeží Riddarholmen , kde si hodím jedno tradiční selfíčko a pak mířím ke Stockholmské radnici, ať to mám také vyfoceno pěkně z druhého břehu.

Stockholms Stadshus

A když už jsme nakously ty Nobelovky, ceny se každoročně předávají v modrém sále Stockholmské radnice. Tato budova patří určitě mezi symboly města. Je postavena z červených cihel, vršek věže zdobí symbol Švédska – Tři koruny, a vzhledem ke své pozici na samém cípu Kungsholmen bude neustále poutat pozornost vašeho fotoaparátu. Na nádvoří a v miniparčíku před radnicí je krásný klid a ještě krásnější výhled na Gamlastan a dominující kostel Riddarholmen.

 

Djurgarden

Djurgarden je jeden z ostrovů Stockholmu, který byl dříve loveckým revírem. Teď je ale hlavním centrem zábavy a místem odpočinku. Vyblbnou se zde celé rodiny, děti, dospělí, staří, prostě pro každého je tu něco. S dětmi a tučným obnosem v peněžence bych vyrazila do zábavného parku Gröna Lund. Rodina je sice na cestě, ale to tučné konto mi ještě chybí, takže jsem Gröna Lund neměla tu čest navštívit. S rodinou a menším budgetem určitě zamiřte do Skansenu, kde se vám představí tradiční Švédsko a trocha historie. Před špatným počasím se můžete schovat v muzeích, kterých je zde také požehnaně. Hlavní dominantou ostrova je budova Nordic muzea nebo vykukující stěžeň lodi Vasa ve Vasa muzeum. Téměř plně dochovaná válečná loď ze 17 století zaujme především pány,ale i já jsem byla ohromena některými fakty jako rekonstrukce informací o posádce nebo samotné vytahování lodi ze dna moře tak, aby nedošlo k žádným větším poškozením.

 

Co je však mým šálkem kávy? Rosendals garden! Tady se ocitnete uprostřed zahrad, obklopeni skleníky, ovocnými stromy a jednou dobrotou za druhou. V jednom ze skleníků si koupíte salát, kafíčko, nějaký pěkně načančaný dortím, posadíte po jabloně a užíváte klidu. Tohle je přesně ta třešinka na dortu, kdy po celém dni chození po památkách a muzeích sundáte boty, natáhnete se ve stínu a prostě si užíváte klidu.

Z nebo do Djurgarden doporučuju využít lodní dopravu. Je to hezké zpestření, kdy uvidíte jak Gamlastan, tak i Djurgarden z mořské hladiny. Pokud máte zakoupenou modrou  lítačku Access kartet pro městskou dopravu, je v ni zahrnuta i tato lodní a byla by škoda toho nevyužít. Zastávka je hned u Gröna Lund, odkud se vypravíte přes Skeppsholmen brygga ke Slussen (to je taková spojnice mezi Gamlastanem a Södrou)

Södra

Do teď vlastně nevím, jak se tomuto ostrůvku a oblasti správně říká. Zastávka vlaku se zde jmenuje Stockholm Södra, takže jsem se rozhodla, že tenhle ostrůvek (bez Gamlastanu) je prostě Södra. (Ano, snažila jsem se to dohledat na internetu, takže nejsem tak neschopná, ale vycházel mi jen název se společně zahrnutým Gamlastanem – Södermalm, takže pokud někdo ví, ať v komentářích napoví :)). Někteří ho nazývají rájem hipsterů. Je tu spousta zajímavých kaváren, holičství, jeden vousáč za druhým, ale také výhledy na Stockholm  a pěkné promenády po nábřeží. Parádní výhled určitě nabízí Ivar Los park nebo Fafangan, což je hlavně restaurace  (kterou vůbec nedoporučuju), ale je zde i několik laviček před jejím areálem a na skalách se dá posedět také zadarmo. Jižní strana a nábřeží Södry je naprosto perfektní pro kolo. Samozřejmě můžete objet celý ostrov kolem dokola, ale co se mně nejvíce líbilo je oblast od Barnängen Brygga přes  Norra Hammarbyhamnen až po park Hornstull. Je to pěkných 5 kilometrů, pořád podél vody, kolem přístavů a parků.

Když jsem se úplně poprvé ocitla ve Stockholmu, líbil se mi, ale i tak jsem považovala Kodaň za královnu Skandinávie (jeden z prvních článků tady). Teď jsem na vážkách. Stockholm se mi líbí čím dál víc a dokonce bych i řekla, že Kodani šlape na paty! Jak se Stockholm nebo Kodaň líbila vám?

Vaše Ell