Zdá se mi to nebo byl tohle léto skoro každý na Slovinsku u jezera Bled? Instagram je plný fotek ikonického kostelíku uprostřed tohoto jezera a tak si vůbec říkám, jestli ho už nebudete mít plné zuby. Já osobně bych se na něj mohla koukat každý den, tak snad vás přemluvím udělat  si takový virtuální foto výlet k Bledu i se mnou.  U jezera máte hned několik možností, co s načatým večerem odpolednem. Co odpolednem, člověk na tohle potřebuje hned celý den. Táákže, nejdřív si vyšlápneme na vyhlídky Ojstrica a Mala Osojnica, pak hodíme koupačku v jezeru a nakonec ho ještě celé obejdeme.

 

Vyhlídky Ojstrica a Mala Osojnica

Tak tady, dámy a pánové, vznikají všechny ty perly instagramu. Nemusíte se škrábat ani moc vysoko, ani moc daleko, celé jezero vám bude ležet jak na dlani už za 15 minut od parkoviště na vyhlídce Ojstrica. Sami se tu ocitnete možná tak mimo sezónu v ranních hodinách, ale to je prostě Bled. Lidi všude kolem, ale vy to tomu jezeru odpustíte hned, jak uvidíte tu jeho modrou barvu.

Myslím, že ten pohled z Ojstrice už jen tak nic nepřekoná, ten je prostě dokonalej.  Mě to dokonce přinutilo si na druhý den nastavit budík na pátou hodinu ranní a se škvírkami místo očí jsem se sem škrábala na východ slunce. Pokud nemáte času nazbyt, vyběhnutí na Ojstricu bude pro vás tou nejlepší variantou. Pokud ale nejste v časovém presu, prodlužte si ten výšlap až na Malou Osojnicu. Sice se tu člověk nemůže uvelebit na nějaký pěkný kámen a zmáčknout spoušť z dáli, hyzdilo by vám fotku oplocení kolem vyhlídky (a nebudem si nic nalhávat, každý druhý se nahoru škrábe beztak jen kvůli insta fotce), i tak je to ale pohled z vyšší jiné perspektivy a hory kolem vás vykouknout zas o trochu víc.

 

Koupačka v Bledu

Vedle pod vrškem Ojstrica najdete kemp, placené parkoviště a plážičku na koupání. Zastřižený trávník, oblázková pláž, průzračná voda a pozor, nebylo to ani bůh ví jak ledové (při kraji teda, v hloubce už to prý byla ledárna).  Než jsem se stihla převlíknout do plavek, Maty už se cachtal ve vodě. Od hlavy až po paty mokrý, teplota vody mu byla šumák. Měl z toho obrovskou radost a my z něj. Co nám ale radost rozhodně neudělalo, tak to, že ho ta voda jaksi rozpumpovala a nadělil nám menší překvapení přímo na deku s foťákem a oblečením. Takové zakázané uvolnění toto (byl samozřejmě bez plínky, takže jsme měli hned o srandu postaráno).  V takové situaci byste chtěli jen diskrétně všechno zabalit do tašky a vypařit se z pláže. Bohužel, Matějovo vykřiknutí: „Eliško, Maty se posral a je to všude!“  na nás strhlo dostatečnou pozornost.

 

Procházka kolem jezera

Asfaltík kolem jezera vyloženě volá po vyndání kočárku z kufru. Vy, co nemáte děti, nezoufejte. Místo jednoho malýho satáněte si radši pučte kola. Na protější straně od Ojstrice v centru města si dejte kafčo nebo místní specialitu – dortík Bled cream cake. Já na krémáky moc nejsem, zláká mě spíš pořádně hutný čokoláč, navíc ohlasy od mých kamarádů, kteří měli s dortíkem tu čest, mě moc nenalákaly. Podél celého jezera najdete hned několik půjčoven lodiček, šlapadel a  paddleboardů. V modré vodě se prohánějí miniaturní rybičky, u břehu pózují kachny, a  snad ze všech míst je vidět ostrůvek s věží kostela.

Jezero Bled je nepochybně takovou tou klasikou, kterou nesmíte minout, ať už cestujete po Slovinsku nebo jenom projíždíte do Chorvatska. Podle mě je tohle místo tím nejlepším způsobem, jak dovolenou parádně začít nebo s grácií zakončit.

Vaše Ell