Budapešť na víkend není vůbec špatný nápad. Pro nás ze severních Čech to sice není za rohem, ale den a půl k prozkoumání a seznámení se s těmi největšími symboly města bohatě stačí. Já jsem se sem dostala bez delšího plánování. Ve čtvrtek odpoledne mi přišla zpráva od Karolíny, jestli náhodou nechci vyrazit do Budapeště. Na odpověď nemusela čekat dlouho, Budapešť  byla v mém hledáčku už nějakou dobu. V pátek ráno jsem popadla kufr, Matyho čapla do krosničky, nasedla na vlak a 7 hodinová jízda za víkendovým dobrodružstvím mohla začít. A že minimálně ten příjezd zaváněl pořádnym dobrodružstvím. Neměli jsme ubytování, teda měli, ale až na další víkend (Kájo, pořídím ti asi ještě jeden diář :D)! Naštěstí byla majitelka bytu super rychlá a ochotná.  Sehnala nám jiný apartmán, jen o pár metrů dál.

Plán jsme sešívali tak trochu za pochodu. Navíc, protože jsme ubytování neměli daleko, vrátili jsme se na poobědový šlofík hezky do postele a pak si cestu zkrátili autobusem.  Táákže, pokud plánujete rychlo víkendovku do Budapeště a plán na jeden den, tady je můj tip na trasu Budapeští od nádraží přes to nej:

Pravý břeh Dunaje – Staré město Pešť

Budova Parlamentu

Pokud plánujete příjezd vlakem, z nádraží si to namiřte rovnou k Parlamentu (Országház). Uličkami města jděterovnou k řece a než se nenadějete, jste u hlavního symbolu města. Tento neogotický klenot je určitě skvělým začátkem dne. My jsme s dětmi mířili dál podél řeky, ale určitě by stálo za úvahu zúčastnit se prohlídky vnitřních prostor. Minimálně fotky na internetu mi říkají, že tenhle parlament není jedním z nejhezčích na světě jen pro svůj vnější vzhled.

Budovu parlamentu budete vídat na každé vyhlídce na druhém břehu, člověk by si už řekl, že ho ten pohled omrzí, ale naopak, z dáli a navíc v nočním světle bude mít zas o něco větší šmrnc.

Boty na dunajském nábřeží

Vypravíte-li se podél řeky směrem k lanovému mostu, na úplném okraji najdete památník připomínající obyvatelům 2. světovou válku a Židy zabité fašistickou Arrow Crossovou stranou. 60 párů bot žen a mužů jsme málem přešli, protože bylo nábřeží zapadlé čerstvým sněhem. Vykukující květiny z železných bot ale nakonec zachytily naši pozornost a i my se u památníku na chvilku zastavili.

Trhy  v Belvárosi Piac

Nakupování potravin, oběd či večeře se pro vás může stát neobvyklým zážitkem, pokud navštívíte jedno z místních tržišť. Ten největší, Velká tržnice na náměstí Fővám, byla pro nás už moct daleko. Jen pár bloků od Parlamentu je ale nedávno zrekonstruovaná tržnice Belvárosi Piac na náměstí Hunyadi Tér. Na instagramu mi byly doporučovány Langoše, jako místní specialita. My čekali u několika stánků na oběd už od 11 a ani v 11:30 se nedočkali otevření (v kolik opravdu otvírají na oběd neprozradím, protože na dveřích mají otvírací hodiny od rána), takže se šlo o dům dál.

Bazilika svatého Štěpána

Bazilika a její kopule je opravdu gigantická. Kdybych si měla vytvořit žebříček nejkrásnějších památek Budapešti, bojovala by bazilika o bronzové umístění  s chrámem svatého Matyáše.  Já osobně vůbec nejsem na sochy a obrazy světců a církevních hodnostářů, proto mě vstup k prohlídce interiéru nezlákal. Kluky jsme tak nechaly pobíhat na náměstí a baziliku obdivovali jen z dálky.

Můj tip: Co mě ale zaujalo, je možnost krásného výhledu z věže baziliky (za 600 HUF, můžete jet jak výtahem tak i po schodech).

Budapest Eye

Podobné výhledy, avšak z modernější vymoženosti, se nabízejí o kousek dál na náměstí  Erzsébet. Najdete tu ruské kolo o výšce 65 metrů. V pátek a v sobotu můžete do kabinek naskočit klidně až o půlnoci (lístek za 2700 HUF – 9 EUR).

Řetězový most Széchenyi Lánchíd

Opět další symbol Budapešti. Řetězový most vás propojí s druhou částí města a donutí vás i k druhé návštěvě po setmění, kdy je nádherně osvícený. Chodník pro pěší je z obou stran, takže si můžete užít téměř půl kilometrovou procházku na druhý břeh. „Vyplivne“  vás to přímo u lanové dráhy na Budínský hrad.

Levý břeh Dunaje – Staré město Budín

Budínský hrad

Královský hrad, palác a sídlo uherských králů. Tato monumentální stavba stojí v jižní části Hradního vrchu. Nebojte se nahoru vyrazit pěšky.  Na hrad vede lanová dráha, která má jistě historický půvab, avšak pokud chcete ušetřit 1200 HUF (jednosměrná jízdenka), můžete se vydat po levé straně nahoru a v půlce cesty naskočit do výtahu (což jsme udělali i my, lemry líný :D).

Já jsem si určitě víc než těch impozantních budov za mnou (najdete zde galerii, muzea i knihovnu) všímala naprosto úžasných výhledů přede mnou. Užívala jsem si jich až do té doby, než Maty zjistil, že je strašná prča lézt na všechny ty rantly od takových těch mini okrasných zahrádek. Sice měl úsměv od ucha k uchu, vejskal po celém nádvoří, já ale vůbec nevěděla, jak ho zkrotit. Když se pak pustil do sebevražedné mise – skákání ze schodů, nevydržela jsem to, čapla ho a vztekající ho se cpala do krosničky. O show pro všechny turisty bylo postaráno.

Rybářská bašta

Nemůžu se rozhodnou, zda Parlament  nebo Rybářská bašta,  získá zlato v mé budapešťské hitparádě. Tohle je totiž úplná třešnička nakonec. Rybářská bašta je pojmenována podle původního rybářského trhu, který zde sídlil. Tahle bílá středověká hradba není zas tak stará, byla postavena na počátku 20. století. Hradbu zdobí 7 věží a krásné průhledy. Díky nim je tak určitě nejvíc profláknutým insta-místem Budapeště. I mě si získalo a musela jsem se sem ráno vydat znovu.

Můj tip: Naplánujte si celou cestu tak, abyste zde byli na západ slunce a dolů začali scházet, když už se město rozsvěcí. Nejen, že uvidíte Rybářskou baštu v jiném světle, ale úplně dole u Dunaje se s vámi rozloučí i osvětlený Parlament a Řetězový most.

Další Info

Jak se sem dostat?

Vlakem z Prahy se sem dostanete za necelých 7 hodin. Z Brna za 4 hodiny.  Z Brna jsem  platila za zpáteční jízdenku (koupenou den předem) 1242,- Kč. Do Budapešti se můžete podívat i letecky, kdy ceny v akci nemusejí být o moc dražší, z Prahy se ceny zpátečních letenek jinak pohybují kolem 2000,- Kč. Můžete si vybrat i variantu autobusem, nabízí se nejen Student, ale i Flixbus.

Městská doprava

Městskou dopravu jsme využili odpoledne, kdy jsme od ubytování měli namířeno na druhý břeh Dunaje. Jeden lístek stojí 350 HUF, celodenní 1 650 HUF.  Děti do 6 let jsou zdarma. Pokud chcete využít metra, pozor na kočárky, ne všechny stanice jsou bezbariérové.

Můj tip: pokud jste skupinka 3-5 lidí, vyplatí se vám celodenní skupinová jízdenka za 3 300 HUF.

Pro děti

Pro děti se dá v Budapešti vymyslet spousta aktivit. Na internetu jsem narazila hned na několik tipů jako je: Millenaris Park, Zoo, Kopaszi-gát, Aquaworld, Kaland park, Museum of Transport , atd. Nám na to bohužel nezbyl čas a tak jsme kluky nechali vždycky chvilku vyřádit v parku. Dětských hřišť je ve městě, z mého rychlopohledu autobusem, hodně.  Byli jsme na jednom hned u tržnice a Parlamentu v parku Szabadság tér.. Také jsem postřehla pěkné hřiště u ruského kola v József Attila utca.

Na kolik mě vyšel víkend v Budapešti?

Já a Maty:

jízdenky (až z Mladé Boleslavi)  – 1800,-

pojištění- 190,-

jídlo+ dortíček + MHD – 1000,-

S ubytováním, kdy opravdu pěkné apartmány seženete i kolem 900,- na noc , se tak můžete vejít do 4 000,- Kč na pohodu i s dítětem.


 

 

Tak a to je vše. Snad jsem na nic nezapomněla a pokud jo, určitě to uvidíte v příštím videu.

Vaše Ell